First Time Manager – autoanaliza
Autoanaliza jako punkt wyjścia do szybkiego wdrożenia w roli menedżera i dalszego rozwoju w kierunku angażującego lidera (pierwszy krok programów First Time Manager).
Osoby, które po raz pierwszy wcieliły się w rolę menedżera i mają ambicję stać się liderami z prawdziwego zdarzenia, stoją przed ciekawym, choć wymagającym wyzwaniem. Przyszły lider chcący w szybkim czasie sprostać wymaganiom przed jakimi stoi, powinien w pierwszej kolejności przeprowadzić autoanalizę w odniesieniu do kontekstu, w jakim będzie realizował swoje zadania.
Warto rozpocząć od refleksji nad własnymi przekonaniami i wartościami oraz zastanowić się czy są one zgodne z wartościami ważnymi dla organizacji. Im większa spójność w tym obszarze, tym większe szanse na autentyczne przywództwo, a co za tym idzie na dobre wyniki zarządzanego zespołu.
Samoocena kompetencji przywódczych wzmocni świadomość silnych stron i obszarów do wzmocnienia. Taka wiedza pozwoli zwiększyć efektywność działań. Lider świadomy mocnych stron i obszarów do rozwoju wie, jakich zadań może podjąć się samodzielnie, a w jakim przypadku warto szukać wsparcia. Będzie też w stanie przygotować i realizować plan rozwoju adekwatny do rzeczywistych potrzeb.
Samodzielna analiza potencjału liderskiego to dobry punkt wyjścia, zwłaszcza jeśli menedżer potrafi odnieść go do konkretnych doświadczeń. Jednak przynajmniej część przekonań na swój temat, to hipotezy niepotwierdzone w praktyce lub szereg mylących przekonań na swój temat. Tutaj z pomocą przychodzi informacja zwrotna od innych osób (współpracowników, przełożonych, podwładnych, partnerów biznesowych i innych interesariuszy z którymi menedżer wchodzi w interakcje). Konstruktywny feedback może zachęcić do częstszego korzystania z ukrytego potencjału i wskazać nieodkryte dotąd obszary do wzmocnienia. Inne osoby mogą dzielić się z menedżerem swoimi spostrzeżeniami spontanicznie – warto wykazać się tu otwartością. Jednak więcej aspirujący lider dowie się, zadając pytania. Dopiero połączenie własnego punktu widzenia o sobie w roli lidera z punktem widzenia innych osób, wyłoni menedżerowi otwartemu na rozwój najbardziej obiektywną mapę kompetencji – czyli takich, z których może skorzystać już teraz oraz tych, które powinien trenować.
Nasz temperament, doświadczenia społeczne i przekonania sprawiają, że styl przywództwa menedżera przyjmuje określoną formę. Już na początku przygody z zarządzaniem zespołem warto, aby menedżer przy okazji autoanalizy uświadomił sobie, jaki styl przywództwa jest dla niego naturalny i w jakim stopniu przystaje on do kultury organizacyjnej, charakterystyki i etapu rozwoju zespołu, specyfiki pracy itd. Przyjęcie określonego stylu zarządzana może pozytywnie lub negatywnie wpływać na działanie zespołu. Bywa, że naturalne autokratyczne podejście lidera warto jest zmienić na bardziej partycypacyjne, a innym razem brak gotowości zespołu do przejęcia większej odpowiedzialności za zadania, wymaga większego zaangażowania lidera w organizację pracy podwładnych i większego poziomu kontroli, przynajmniej do momentu zwiększenia samodzielności zespołu.
Elementem autoanalizy powinno być także wskazanie przez menedżera swoich celów jako lidera, czyli nie tylko tych, które bezpośrednio odnoszą się do wyniku, jaki zespół ma osiągnąć, ale też cele związane z budowaniem autorytetu lidera w zespole, rozwojem kompetencji własnych i zespołu, wzmacnianiem relacji w zespole, poprawą komunikacji, budowaniem przyjętej kultury organizacyjnej, itd.
Proces autoanalizy i doskonalenia kompetencji przywódczych powinien mieć charakter ciągły. Z jednej strony dlatego, że ścieżka rozwoju trwa całe życie i zawsze znajdziemy coś do udoskonalenia. Z drugiej strony rzeczywistość organizacji oraz jej otoczenie zmienia się tak dynamicznie, że niezbędna jest ciągła adaptacja do zmieniających się warunków – dostosowanie strategii, narzędzi, sposobów komunikacji, metod radzenia sobie z różnorodnością i wielu innych zdolności, jest konieczne do sprostania wymaganiom klienta, niesłabnącej satysfakcji z pracy, przetrwania organizacji i dalszego jej rozwoju.
Menedżerów rozpoczynających swoją przygodę z zarządzaniem rozwojem oraz organizacje chcące wesprzeć swoich liderów w pracy z zespołem, zapraszam do kontaktu – od wielu lat wspieram liderów i zespoły w analizie i rozwoju kompetencji. Jestem przekonana, że warto skorzystać ze sprawdzonych programów przygotowujących nowo mianowanych menedżerów do pełnienia tej roli. Nasz program First Time Manager as a Leader kładzie mocny nacisk właśnie na budowanie świadomości w nowej roli lidera i umiejętność autoanalizy.
Szkolenie online
Zapraszam na otwarte szkolenia online i stacjonarne, na którym dowiesz się jak zostać liderem.
Masz pytania, skontaktuj się bezpośrednio z autorką artykułu, Agnieszką Romańską